С използването на сайта Вие приемате, че използваме "бисквитки" за подобряване и персонализиране на съдържанието, както и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. Съгласявам се

Злато за Тервел Замфиров от младежкото световно в Банско, Александър Кръшняк е със сребро

България отново има златен и сребърен медалист в паралелния гигантски слалом от младежко световно първенство. Тервел Замфиров спечели титлата в Банско, а Александър Кръшняк взе среброто в българския финал. По същия начин преди 14 години Радослав Янков победи за титлата в Нагано Иван Ранчев. Сега обаче емоцията бе още по-голяма, защото това стана в България. На отлично подготвена писта „Томба“ Тервел показа още от старта в квалификациите, че е дошъл за победа. Той даде най-добро време и до края на състезанието можеше да си избира трасе. Кръшняк бе втори в квалификацията и това бе предпоставка да очакваме изцяло български финал следобед. Другите ни две талантливи момчета Петър Гергьовски и Кристиян Георгиев също дадоха всичко от себе си пред родна публика. Малшанс попречи на Гергьовски да спечели малкия финал. Георгиев пък падна на осминафинала и в крайна сметка зае девето място. Освен златото до 21 г Замфиров взе и световната титла до 18 г.
„На паралелния слалом сме по-силни, заяви Анатоли Замфиров, баща и треньор шампиона и останалите ни топ състезатели, които са от СК „Юлен“. „Колкото повече врати ни наредят с толкова повече ще ги бием на паралелния“, допълни той. Треньорът на националите ни по сноуборд Георги Атанасов-Джоко пък благодари след състезанието на президента на БФСки Цеко Минев, който преди години му е повярвал и са направили юношески национален отбор по сноуборд. При девойките Андреа Коцинова за малко не влезе във финала. Тя допусна 2 малки грешки в квалификациите и в крайна сметка остана 19-та, само на 0,45 сек от финалистките. Шампионка е японката Цубаки Мики, която на финала победи Ирис Пфлум (САЩ). Бронзът е за Саломе Янсинг (Гер), която е №1 и до 18 г. Мики е и световна шампионка при жените от първенството в Бакуриани през февруари.
Шампионът: Чувствам се страхотно! Радвам се, че с Александър успяхме да повторим класирането на Радо Янков и Иван Ранчев от 2009 г, заяви след награждаването Тервел. – Не беше никак лесно спечелването на титлата. Тя ми коства много тренировки, лишения и страдания, но си заслужаваше. Най-трудно ми беше на четвъртфинала. Започнах с грешки, а после и кората ми падна“. За него това е втори медал от световно за младежи. Преди година Тервел спечели брозна във Валмаленко.

Пл. Вълков, пресаташе БФСКИ

Перспективите пред България да бъде домакин на Зимните младежки олимпийски игри през 2028 г. бяха обсъдени на работна среща в президентската институция

България разполага с голям потенциал и отлични природни условия за организирането и провеждането на Зимни младежки олимпийски игри